top of page

Kabızlığı olan veya son zamanlarda bağırsak hareketleri değişen(ishal/kabızlık)mutlaka araştırılmalıKabızlık ve Doğal Çözümler


Genel anlamda haftada üçten az tuvalete çıkmayı kabızlık olarak değerlendirmek mümkün. Kişiden kişiye farklılıklar olabilir kimisi her gün tuvalete çıkar kimisi haftada 3-4 kez. Rutin alışkanlığınız ve düzenli olması önemli.


Kronik Kabızlık

Kabızlık, haftada üçten az bağırsak hareketi 3 aydan uzun sürmesi halinde kişi kronik kabızlık problemi yaşıyor demektir. Kronik kabızlığın diğer belirtileri arasında, bir kişinin kişisel veya iş hayatını bozan ve diyet veya yaşam tarzı değişikliklerinin değişmesiyle rahatlamadığı zaman kabızlık saydır.


Kronik kabızlık için kimler risk altında?

·Kadınlar

·65 yaşın üzerindeki insanlar kronik kabızlık yaşama riski daha yüksektir.

·Yanlış beslenme

·Hamilelik ve fiziksel aktivite eksikliği de kronik kabızlık riskini artırır.

·Bununla birlikte, otoimmün hastalık, hipotiroidizm, küçük bağırsak bakteriyel aşırı büyüme (SIBO), Crohn hastalığı, kolon kanseri ve irritabl bağırsak sendromu gibi altta kalan sağlık durumları kronik kabızlığa neden olabilir.


Kronik kabızlığın belirtileri

Kabızlığın daha spesifik belirtileri şunlardır:


1- Zorlu, ağrılı bazen kanamalı dışkılama

2- Ağrılı bağırsak hareketleri

3- Topak, kuru veya sert dışkılama(keçi pisliği şeklinde)

4- Karın bölgesinde kramp ve ağrı

5- Şişkinlik

6- Mide bulantısı

7- Bağırsağın tam boşalamama hissi
Kabızlık Nedenleri

-Yetersiz su tüketimi

-Yetersiz beslenme

-Bağırsak florasının bozulması

-Hipotiroidi(en sık neden Haşimato hastalığı)

- Gıda hassasiyetleri

- Otoimmün hastalıklar

- Bağırsak tıkanıklıkları(kanser,yapışıklık)Kabızlık Doğal Olarak Nasıl Giderilir

1- Yeterli su tüketimi

Kabızlığı engellemenin en doğal, basit, pratik ve ucuz yolu yeterli su içmektir. Günlük su ihtiyacımız yaşa, fiziksel aktiviteye ve mevsimselliğe göre değişse de 70 kg bir kişinin 2-2,5 litre su tüketmesi gerekir. Kahve, çay vs. aşırı tüketenlerin aldıkları çay-kahve miktarının iki katı kadar su içmeleri gerekir.

Su içme zamanı; uyanır uyanmaz bir bardak su ile güne başlamalı ve öğün sırasında değil de yemekten en az 1 saat sonra içmeye başlamalı ve yudum yudum içilmeli.


2- Yeterli ve Sağlıklı gıda tüketimi


li gıdalar sağlığımız ve rahat tuvalet için egerekli ise özellikle


Yeterli miktarda alınan lifli gıdalar yumuşak ve kıvamlı tuvaletimizi sağlar. İyi lif kaynakları arasında avokado, çilek, ahududu, havuç, pancar, brokoli, bürüksel lahanası ve yapraklı yeşillikler bulunur. Erkeklerin günde 40 gram, kadınların ise günde 25 gram diyet lifi tüketmesi önerilir.

Lifli gıdalar sağlığımız ve rahat tuvalet için ne kadar gerekli ise özellikle glüten, süt ürünleri, mısır, soya ve şeker olmak üzere iltihaplanmaya yol açan yiyeceklerde bir o kadar problemlidir ve uzak durulması gerekir. Gıda duyarlılığı ve iltihap tetikleyicileri her kişiye özgüdür, bu nedenle herhangi bir gıda hassasiyetini tanımlamak için bir eliminasyon diyeti yapmanızı öneririm.3- Düzenli egzersiz


Her gün on bin adım veya tempolu 30 dakikalık yürüyüşler bağırsakların ritmik çalışmasına katkı sağlar


4- Alkol ve Kafeini kısıtlamak

5- Eksik minerallerin yerine konulması

Özellikle magnezyum

6- Pre/probiyotik desteği


Not: Kronik kabızlığı olan veya son zamanlarda bağırsak hareketleri değişen(ishal/kabızlık) mutlaka kanser açısından bir uzman doktor tarafından değerlendirilmeli.


Op.Dr.Salim Balin


86 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page