top of page

AMALGAM (cıvalı diş dolgusu) DOLGULARINIZ VARSA TEKRAR DÜŞÜNÜN!
Kronik cıva toksisitesi özellikle sinsidir, çünkü semptomlar değişken ve spesifik değildir, tanı testleri genellikle yanlış anlaşılmaktadır ve tedaviler en iyi ihtimalle spekülatiftir.


FDA, yüksek riskli bireylerde cıva içeren diş amalgamları ile ilgili potansiyel risklerle ilgili önerilerini güncelledi.
FDA'nın diş amalgamlarından kaçınmayı önerdiği yüksek riskli gruplar şunlardır:


-Hamile kadınlar


-Hamile olmayı planlayan kadınlar


-Emziren kadınlar


-Çocuklar, özellikle altı yaşından küçük olanlar;


-Multipl skleroz, Alzheimer hastalığı veya Parkinson hastalığı gibi aile öyküsü olan ve nörolojik hastalığı olan kişiler


-Böbrek fonksiyonları bozulmuş kişiler, Cıvaya veya diş amalgamının diğer bileşenlerine karşı bilinen yüksek hassasiyete (alerji) sahip kişiler

Birçok araştırma cıva amalgamlarını Alzheimer hastalığı, otizm, otoimmün hastalıklar, kronik yorgunluk sendromu, depresyon, kısırlık gibi kronik hastalıklara ya direkt sebep oluyor yada hazırlayıcısı oluyor.

Özellikle kendi klinik tecrübemde kilo vermeye dirençli hastalarda, haşimato hastalığı olanlar ,fibromiyalji, depresyon gibi duygu durum bozukluğu olan kişilerde ağır metal toksitesini sıklıkla görüyorum.


Toksin deryasında yüzdüğümüz şu dünyada cıva vb. ağır metalleri olabildiğince bedenimize uzak tutmaktır. Amalgam dolgusu olan kişilerin bu dolgularını güvenli cıva amalgam çıkarılması ile ilgilenen bir diş hekiminde usulüne uygun çıkartılmasını öneriyorum.
Op. Dr. Salim Balin98 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page